آموزش پنچرگیری ماشین سیار طی ۱۲ مرحله

آموزش پنچرگیری ماشین سیار طی ۱۲ مرحله

پنچرگیری ماشین سیار

آموزش پنچرگیری ماشین سیار طی ۱۲ مرحله نسبتا کار ساده ای بوده ،و لازم است یک راننده با نحوه انجام آن آشنایی داشته باشد.

در ادامه مطلب با آموزش پنچرگیری ماشین سیار طی ۱۲ مرحله در خدمت شما عزیزان هستیم.

موارد مختلفی همچون اتمام عمر مفید لاستیک، فرورفتن اجسام تیز در آن، خوردگی یا ساییدگی لاستیک ها سبب می شود به تعویض نیاز پیدا کنند.

شماره نجمی مکانیک:۰۹۱۷۲۰۲۷۲۲۰

آموزش پنچر گیری ماشین سیار در محل

بهتر است هنگام برنامه ریزی برای مسافرت های تابستانی یا نوروزی، حتما تجهیزات فنی ماشین خود را نیز چک کنید.

در هر سفری ممکن است با حوادث پیش بینی نشد ای روبرو شوید ،و اگر برای مقابله با آن ها آمادگی نداشته باشید خاطره خوبی از مسافرت خود نخواهید داشت.

یکی از اتفاقات معمول حین رانندگی ، پنچر شدن تایر خودرو است و اگر تاکنون لاستیک ماشین خود را تعویض نکرده اید این مطلب می تواند برای شما مفید باشد، و حالا بهترین فرصت برای یادگیری آن خواهد بود.

به طور کلی پایان یافتن عمر مفید لاستیک های ماشین، خوردگی یا ساییدگی بیش از حد ، فرورفتن اجسام تیز در لاستیک و مواردی این چنینی نیاز به تعویض لاستیک را تقویت می بخشد.

پنچرگیری ماشین سیار کار نسبتا ساده ای است ،و یک راننده الزاما باید از نحوه تعویض تایر یک ایده کلی داشته باشد.

در ضمن توصیه می شود اگر خودروی جدیدی خریداری نمودید در اولین فرصت به صندوق عقب ماشین نگاهی بیندازید، و لاستیک زاپاس، جک و آچار چرخ خودرو را چک کنید ،تا هنگام پنچری وقت کمتری صرف پیدا کردن آن کنید.

چرا که در ماشین های مختلف محل قرارگیری و نوع لاستیک های یدک متفاوت است.

در ادامه نحوه پنچرگیری ماشین سیار آموزش داده می شود.

پنچرگیری ماشین سیار

خدمات پنچرگیری ما

مرحله ها:

۱. اولین مرحله در آموزش پنچرگیری ماشین سیار این است که ماشین را روی سطحی هموار و بدون شیب پارک نمایید. دقت کنید که دور از جاده توقف نموده و چراغ های چشمک زن خودرو را هم روشن کنید.

۲. سپس ترمزدستی را کشیده و ماشین را روی دنده یک یا دنده عقب بگذارید. اگر خودرو شما اتومات است آن را روی حالت پارک(p) قرار دهید.

۳. مرحله بعد یک جسم سخت مانند سنگ یا چوب را جلوی لاستیک های جلو و عقب ماشین قرار دهید.

۴. در ادامه آموزش پنچرگیری ماشین سیار به مرحله خارج کردن زاپاس خودرو می رسیم. نخستین کار پیدا کردن و خارج کردن تایر زاپاس از محل قرارگیری اش است. لاستیک زاپاس معمولا در صندوق عقب جای دارد ولی در بعضی ماشین ها نیاز است کفی صندوق عقب را کنار زده تا لاستیک زاپاس مشاهده شود.

در خودروهای کراس هم معمولا تایر زاپاس در پشت درب عقب جای دارد.

در موارد کمی هم لاستیک زاپاس در زیر خودرو پیچ شده.

۵. لاستیک زاپاس، جک و آچار را از ماشین خارج کرده و جک را زیر نوار آهنی لبه ماشین و نزدیک لاستیکی که قصد تعویض آن را دارید، بگذارید.

(بهتر است پیش از جک زدن و بالا بردن خودرو از زمین پیچ های تایر معیوب را تا حدی باز کنید که سر جای خود شل شوند. چنانچه چرخ های ماشین دارای قالپاق هستند باید اول قالپاق را از سر جای خود بیرون آورد.

چنانچه به خاطر زنگ زدگی، مهره ها سر جای خود محکم شده اند ممکن است هنگام فشار آوردن جهت باز نمودن پیچ ها، جک از زیر ماشین بیرون آید.

از این رو بهتر است پیش از جک زدن، پیچ ها را تا حد ممکن باز کرد تا بعد از جک زدن بتوان به آسانی و بدون احتیاج به آچار چرخ ، تایر معیوب را از سر جایش خارج کرد).

نوار حاشیه برخی ماشین ها پلاستیکی بوده از این رو برای پیدا کردن جای مخصوص جک به دفترچه راهنمای خودروی خود مراجعه کنید.

در ماشین های جدید با بدنه یک تکه ، بخش مخصوصی برای جک در نظر گرفته شده که پشت چرخ های جلو و همچنین نزدیک چرخ عقب می باشد.

۶.  در آموزش مرحله بعدی پنچرگیری ماشین سیار جک را بالا برده تا جایی که وزن خودرو از روی تایر برداشته شده ولی لاستیک از زمین جدا نشود.

این امر مانع حرکت چرخ هنگام باز کردن پیچ ها می شود.

بررسی کنید که جک سر جای خود بی حرکت است و ماشین به طرف دیگر خود و نه جلو یا عقب خم شده باشد.

چنانچه پیچ ها دارای سرپوش پلاستیکی هستند آن ها را با دست جدا کنید.

بعد با آچار پیچ در جهت خلاف عقربه های ساعت چرخانده و اگر پیچ ها خیلی سفت بودند می توانید از نیروی پا یا وزن خود برای چرخاندن آچار کمک بگیرید. تاکید می شود پیچ ها را خارج نکنید بلکه تاحدی شل نموده که با دست باز شوند.

در این مرحله از آموزش پنچرگیری ماشین سیار توصیه می شود برای باز کردن و شل نمودن مهره ها، خودرو را در دنده گذاشته و ترمز دستی را هم بکشید تا از حرکت اضافه رو به عقب و جلو هنگام باز کردن مهره ها جلوگیری شود.

و همانطور که پیشتر اشاره شد اگر ، نمی توانید پیچ ها را با آچار و توسط دستان خود باز کنید آچار را روی مهره مدنظر ثابت کرده و بعد با پا ضربه ای به دسته آن وارد نمایید.

با ضربه پای شما پیچ سر جای خود لغزیده و باز خواهد شد.

جهت بالانس و متعادل ماندن تایر، پیچ ها را به شکل ضربدری باز نمایید.

به این نحو که پس از باز نمودن هر پیچ به سراغ پیچ مقابل آن در ضلع مخالف رفته نه پیچ کنارش.

۷. جک را بالا برده تا ، تایر از سطح زمین جدا شود.

اطمینان حاصل کنید که جک سر جای خود محکم ایستاده و اگر لغزش یا حرکتی در آن وجود داشت سریعا جک را پایین آورده و در صورت امکان جک زاپاس کوچکی همراه داشته باشید و آن را کنار جک اصلی نصب کنید تا خودرو حرکت نکند.

۸. سپس پیچ ها را با دست شل نموده و ، بعد از اینکه همه آن ها شل شدند شروع به باز کردنشان کنید. در برخی خودروهای قدیمی پیچ ها در جهت مخالف شل می شوند اگر خودرویی این چنینی دارید بهتر است به جای تعویض لاستیک به فکر تعویض ماشینتان باشید.

۹. حالا تایر پنچر را خارج کرده و آن به حالت خوابیده زیر ماشین و کنار جک بگذارید.

چنانچه موقع جا زدن لاستیک، جک از سر جایش حرکت کرد این تایر کهنه مانع از برخورد ماشین به زمین یا صدمه به شما می شود.

سپس لاستیک زاپاس را جاز ده و برای اینکه برعکس قرار ندهید توجه کنید که دریچه باد تایر باید رو به بیرون باشد.

۱۰. بعد با دست پیچ ها را ببندید. در این مرحله از آموزش پنچری گیری ماشین سیار نیز باید پیچ ها به شکل ضربدری بسته شوند تا لاستیک بالانس باشد.

اندکی که پیچ ها سفت شدند از آچار کمک گرفته ولی برای مطمئن شدن از بالانس ماندن تایر فعلا نیاز نیست خیلی سفت شوند.

در ضمن فشار زیاد هم می تواند سبب جدا شدن جک گردد. قابل ذکر است بعد از پایین آوردن جک می توان پیچ ها را سفت نمود.

۱۱. در ادامه جک را به اندازه ای پایین بیاورید که تایر روی زمین قرار گیرد ولی همه وزن ماشین روی لاستیک نباشد. اکنون پیچ ها را تا حد ممکن محکم کنید.

۱۲. سپس جک را کاملا پایین آورده و از ماشین جدا کنید.

پیچ ها را به طور کامل سفت کرده و اگر سرپوش پلاستیکی دارند آن ها را نیز با دست محکم کنید.

به مرحله پایانی آموزش پنچرگیری ماشین سیار رسیدیم. با تایر کهنه خداحافظی نکنید بلکه با رسیدن به اولین تعمیرگاه آن را تعمیر کنید.

جمع بندی

به طور کلی پنچرگیری ماشین سیار و تعویض لاستیک در تمام خودروهای معمولی سبک تقریبا به یک صورت انجام می شود و به تخصص خاصی نیاز ندارد.

در اولین مرحله از تعویض تایر ماشین، اول باید لاستیک زاپاس را از محلش بیرون آورده بعد زیر ماشین جک زده بعد لاستیک معیوب را خارج نموده و لاستیک سالم را جایگزین نمایید.

در پایان هم به آپاراتی مراجعه تا در صورت امکان تایر معیوب و یا دیگر مشکلات خودرو را تعمیر کنند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.