امداد شبانه سیار

امداد شبانه سیار

امداد شبانه سیار

یکی از نیازهای حیاتی و اساسی هر وسیله نقلیه موتوری، (امداد شبانه سیار)بازدید و رسیدگی به موقع وتعویض قطعاتی است که اصطلاحا مصرفی نام دارند.

 بعد کارکرد مشخصی دچار فرسودگی شده یا کیفیت و کارایی اولیه خود را از دست می‌دهند.

این اقدامات به طور کلی «سرویس دوره‌ای» نامیده می‌شود که متاسفانه از نگاه بسیاری از رانندگان مساله حیاتی و مهمی به شمار نمی‌رود.

بنابراین تعویض و یا بازدید آن را به زمانی موکول می‌کنند که عیب و مشکل خاصی در خودرو پدیدار شود.این دیدگاه در بسیاری از موارد می‌تواند صدمات سنگین مالی و حتی جانی را نیز به همراه داشته باشد.

به طور کلی، سرویس دوره‌ای شامل:

تعویض روغن

فیلترها

لنت ترمز

شمع

تسمه تایم

و هرزگردها است.

تعویض هر کدام از این قطعات زمان مشخص و خاص خود را دارد که معمولا اطلاعات مفیدی در مورد آن در دفترچه راهنمای مشتریان هر خودرو درج شده است.(امداد شبانه سیار)

نا گفته نماند که در بازدیدهای دوره‌ای مواردی مانند روغن موتور و فیلترها نیاز به تعویض خواهد داشت اما سایر بخش‌ها مانند تسمه‌ها و لنت‌ها از نظر کیلومتر کارکرد و وضعیت سلامتی مورد بازدید قرار خواهند گرفت تا در صورت نیاز تعویض شوند.

عدم توجه به سرویس‌های دوره‌ای چه عواقبی دارد؟(امداد شبانه سیار)

یکی از سیستم‌های پیچیده‌ای که از اجزای متنوع و هماهنگ تشکیل شده و مانند بدن انسان نیاز به رسیدگی مستمر و بازرسی دوره‌ای دارد، اتومبیل است.

همگی می‌دانیم که یک اتومبیل مجموعه‌ای از پیشرانه، جعبه‌دنده، سیستم برق، سامانه‌های الکترونیکی، شاسی و تعلیق، کابین و تجهیزات رفاهی و ایمنی و… است.

تمامی این بخش‌ها وظیفه مشخص خود را داشته و نیاز به رسیدگی و کنترل‌های منظم دارند.

این تنها شباهت یک اتومبیل با بدن انسان نیست.

شباهت دیگر این دو سیستم در این است که اگر در بدن انسان نشانه‌های اولیه‌ای از یک بیماری آشکار شود، عاقلانه‌ترین اقدام می‌تواند مراجعه فوری به پزشک در همان مراحل اولیه بروز درد یا مشکل باشد.

این وجه دیگر شباهت بدن انسان با یک اتومبیل است.

اگر عیوبی که در اجزای مختلف اتومبیل پیدا می‌شود در همان مراحل اولیه تشخیص داده شود به راحتی و با صرف هزینه و زمان کم قابل برطرف کردن خواهد بود.(امداد شبانه سیار)

اما پشت گوش انداختن این عیوب می‌تواند منجر به آسیب‌های جدی‌تر به همان بخش و حتی سرایت مشکل به سایر قسمت‌ها شود.

این مساله خود هزینه‌های بسیار سنگین‌تر را در بر خواهد داشت و به نوبه خود می‌تواند بر عمر مفید خودرو تاثیر گذار باشد.

سرویس‌های دوره‌ای شامل بازرسی کدام قسمت‌های اتومبیل است؟(امداد شبانه سیار)

به طور کلی سرویس‌های دوره‌ای شامل بازرسی، کنترل و تعویض قطعات مصرفی خودرو است.

اولین گام در بازرسی و سرویس دوره‌ای یک خودرو، کنترل کیلومتر و مدت زمان کارکرد روغن موتور، روغن گیربکس و فیلترهای روغن و هوا است.

تعویض روغن و فیلترها را می‌توان اولین و ساده‌ترین اقدام در سرویس دوره‌ای دانست.

تعویض روغن موتور بستگی به مدت زمان مصرف و کیلومتر کارکرد آن دارد که برای روغن‌های مختلف کیلومترهای کارکرد مفید متفاوتی عنوان می‌شود اما در حالت کلی بهتر است روغن موتور به دلیل اینکه در معرض اکسید شدن و تجزیه حرارتی قرار می‌گیرد، بیش‌تر از ۶ ماه در پیشرانه اتومبیل مورد استفاده قرار نگیرد.

همچنین بهتر است که فیلتر روغن نیز در زمان تعویض روغن عوض شود.

تعویض نکردن به موقع روغن موتور موجب از دست دادن خاصیت روانکاری و تشکیل فیلم روغن در بین قطعات متحرک پیشرانه شده و صدمات و هزینه‌های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

گام بعدی پس از تعویض روغن و فیلترها، بازرسی تسمه‌های اتومبیل است.

در بیش‌تر اتومبیل‌های موجود در کشور از تسمه تایم و تسمه‌ای موسوم به تسمه دینام که وظیفه انتقال دوران به دینام، کمپرسور کولر، واترپمپ و… را بر عهده دارد، استفاده شده است.

این تسمه‌ها باید در سرویس‌های دوره‌ای کنترل شده و در صورت مشاهده ترک و هرگونه پارگی نسبت به تعویض آن‌ها اقدام شود.

تعویض دیرهنگام و پارگی تسمه تایم می‌تواند باعث شکستن سوپاپ‌ها، پیستون و از کار افتادن پیشرانه خودرو شود که هزینه بسیار سنگینی را به دنبال خواهد داشت.

پیشنهاد می‌شود که زمان استاندارد تعویض قطعه تسمه تایم هر خودرو در دفترچه راهنمای خودرو ثبت شده است.

قدم بعدی در سرویس دوره‌ای کنترل شمع‌ها و وایرها است.

فرسودگی شمع و وایر و عدم احتراق مناسب در محفظه سیلندر می‌تواند در کارکرد منظم و دقیق پیشرانه خودرو اختلال ایجاد کرده و مصرف سوخت خودرو را افزایش دهد.

کنترل فشار باد تایرها، کنترل لنت‌های ترمز، سطح روغن ترمز، قطعات لاستیکی و کاسه نمدهای سیستم تعلیق و انتقال قدرت، اجزای جلوبندی و تعلیق جلو و عقب و کنترل وجود ترک و پارگی در تایرها در قدم‌های بعدی سرویس دوره‌ای و بازرسی سلامتی فنی یک خودرو قرار می‌گیرد.

شماره تماس امداد شبانه سیار:۰۹۱۷۲۰۲۷۲۲۰

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.